Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 12:36

Champions League: Στον θρόνο της η Ρεάλ, 3-1 τη Λίβερπουλ με «διπλό» Μπέιλ

Στο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου ο τελικός… έβγαλε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με σκορ 3-1 στον τελικό του Champions League και στέφθηκε για τρίτη σερί φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης. Αυτό ήταν το 13ο τρόπαιο για τη «Βασίλισσα», που έγραψε Ιστορία.

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, πίεσε τη Ρεάλ, αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Νάβας. Η κρίσιμη στιγμή που άλλαξε τα δεδομένα στον τελικό ήρθε στο 30′. Ο Σέρχιο Ράμος γκρέμισε τον Σαλάχ στο χορτάρι, ο Αιγύπτιος τραυματίστηκε στον ώμο, αντικαταστάθηκε και η Λίβερπουλ έχασε νωρίς το μεγάλο της αστέρι.

Παρ’ όλα αυτά, το α’ ημίχρονο έληξε 0-0, χωρίς πολλές φάσεις. Ωστόσο, στο β’ ημίχρονο η εικόνα άλλαξε άρδην. Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με τον Μπενζεμά στο 51′, μετά από τραγικό λάθος του Κάριους, με τη Λίβερπουλ πάντως να απαντά 4 λεπτά μετά, στο 55′, με προβολή του Μανέ.

Στο 61′ όμως ο Γκάρεθ Μπέιλ, που μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι, με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι… αλά Ρονάλντο έκανε το 2-1, ενώ στο 81′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Ουαλός -πάλι τραγικό λάθος του Κάριους- σφράγισε τη νίκη της Ρεάλ.