Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 18:19

Μπλόκο του Βόλου στον Ολυμπιακό! – Βαθμός χρυσάφι από το 0-0

Ο φοβερός Βόλος έβαλε στοπ στον Ολυμπιακό (0-0) και τον υποχρέωσε σε γκέλα εκτός προγράμματος.

Ο Ολυμπιακός πέταξε όλο το πρώτο ημίχρονο στα σκουπίδια, στο δεύτερο έπαιξε καλύτερα, βρήκε ευκαιρίες με δύο δοκάρια, όμως ο Βόλος άντεξε με την υπερπροσπάθεια στην άμυνά του και πήρε τον ένα βαθμό. Το τελικό 0-0 βρήκε μάλιστα τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα με τη λήξη του αγώνα, πιθανότατα γιατί πήραν ένα σημαντικό βαθμολογικό αλλά και ψυχολογικό bonus στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Βόλος ξεκίνησε το ματς με διπλή ζώνη άμυνας και πρωταρχικό του στόχο να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Γκαραβέλη και τα ατού του Ολυμπιακού. Εν πολλοίς, η προσήλωσή του και η καλή απόδοση στο ανασταλτικό κομμάτι του παιχνιδιού, επί της ουσίας έκαναν τη… δουλειά για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ στο να πατήσουν περιοχή.

Η μεσαία γραμμή και η επίθεση της ομάδας του Μαρτίνς γενικότερα δεν λειτούργησε το ίδιο καλά με τα προηγούμενα ματς, ενώ ο κακός ρυθμός, οι πολλές διακοπές και οι δύο αναγκαστικές αλλαγές σίγουρα δεν την βοήθησαν στο να βελτιώσει την εικόνα της και να κάνει το γνωστό καλό επιθετικό παιχνίδι της, με την πολύ γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και τις αυτοματοποιημένες κινήσεις. Η μπάλα παρέμενε σταθερά στα πόδια των Πειραιωτών σε όλο το πρώτο μέρος, όμως χωρίς να υπάρχει ουσία στο αποτέλεσμα. Στη μοναδική φάση που ο Ολυμπιακός έφτιαξε κάτι καλό μπροστά, τη φάση του 17′, σηκώθηκε η σημαία για οφσάιντ στον Σουντανί. Ούτε ο Βόλος στην αντίπερα όχθη πέτυχε κάτι καλό μπροστά, πέρα από δύο στατικές φάσεις με τα φάουλ του Τόρες.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός κέρδισε κι άλλα μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα και να επιτίθεται πιο ορθολογικά προς την εστία του Γκαραβέλη. Πάτησε με αξιώσεις την περιοχή του Βόλου σε κάποιες περιπτώσεις και στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης είχε και 1-2 τελικές υπό καλές προϋποθέσεις, όμως όχι τη μεγάλη ευκαιρία. Η πρώτη τέτοια ήρθε τελικά στο 68′ με το σουτ του Ελ Αραμπί που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη.

Στο διάστημα αυτό, τα μέσα του β’ μέρους, ο Ολυμπιακός είχε βάλει πια όλο τον Βόλο μέσα στην περιοχή του και πίεζε για το γκολ, με τους γηπεδούχους απλά να διώχνουν τη μπάλα. Στο 72′ ο Λοβέρα είχε δεύτερο δοκάρι με απευθείας φάουλ, ενώ μεγάλες ευκαιρίες είχε και στη συνέχεια με Ελ Αραμπί και Μπουχαλάκη. Τελικώς, ο Βόλος… άντεξε ως το φινάλε και έκοψε δύο πολύτιμους βαθμούς από τον Ολυμπιακό στη μάχη του τίτλου!

HIGHLIGHTS

• 6’ Πρώτη τελική στο ματς με το μακρινό σουτ του Καμαρά να περνάει αρκετά άουτ.
  • 7’ Πρώτη καλή στιγμή και για τον Βόλο, με τον Μουνίθ να εκτελεί απευθείας φάουλ από πολύ μακριά και τον Σα να διώχνει δύσκολα με τις γροθιές.
  • 13’ Εκτέλεση κόρνερ για τον Βόλο, η μπάλα περνάει από όλους και ο Τόρες μέσα από την περιοχή σουτάρει δυνατά, άουτ, πάνω από το οριζόντιο του Σα.
  • 14’ Συρτό σουτ του Σοντανί από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγα μέτρα άουτ.
  • 24’ Γύρισμα του Μπουχαλάκη για τον Μασούρα, από εκεί η μπάλα στον Ελ Αραμπί, όμως ο Μαροκινός δεν έκανε καλό τελείωμα και η ευκαιρία πέρασε.
  • 42’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόρες, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
  • 45+4’ Μακρινό, δυνατό σουτ του Σεμέδο, η μπάλα 1-2 μέτρα άουτ.
  • 48’ Γύρισμα του Μπουχαλάκη προς την περιοχή, η μπάλα περνάει ελάχιστα μπροστά από Ελ Αραμπί και Μασούρα που προσπάθησαν να κάνουν την προβολή.
  • 52’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο με παραλίγο αυτογκόλ. Σέντρα του Λύρατζη από τα δεξιά, λάθος έξοδος του Σα που μπερδεύει τον Σεμέδο ο οποίος στέλνει με το στήθος τη μπάλα λίγα εκατοστά έξω.
  • 53’ Δυνατό σουτ του Μασούρα από πολύ μακριά, η μπάλα άουτ χωρίς να απειλήσει τον Γκαραβέλη.
  • 63’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τη σέντρα του Μασούρα και την κεφαλιά του Ελ Αραμπί που είχε χώρο, με τον Γκαραβέλη όμως να μπλοκάρει σταθερά.
  • 67’ Ευκαιρία για τον Βόλο με την κεφαλιά του Τόρες η οποία όμως κόντραρε στον Ομάρ και η μπάλα απομακρύνθηκε.
  • 68’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Αντεπίθεση με την εξαιρετική προσπάθεια του Μασούρα που δίνει στον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό όμως να «σημαδεύει» το δεξί κάθετο του Γκαραβέλη από το ύψος του πέναλτι.
  • 72’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λοβέρα από πολύ μακριά, ο Γκαραβέλης βρίσκει ελάχιστα τη μπάλα και τη στέλνει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά έξω.
  • 82’ Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Λοβέρα για τον Ελ Αραμπί, όμως αυτός σπαταλά και αυτή την ευκαιρία σουτάροντας ψηλά άουτ από καλή θέση στην περιοχή.
  • 88’ Σουτ του Μπουχαλάκη μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ, η μπάλα κοντράρει στον Τσοκάνη και περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο του Γκαραβέλη.

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φερράρι, Διαμαντής, Τσίκα, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γέντρισεκ (66′ Τσαούσης), Λύρατζης και Τόρες (90+ Μάντζης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σουντανί (45+ λ.τρ. Γκερέρο), Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ελ Αραμπί, Ομάρ, Μπρούνο (31′ λ.τρ. Λοβέρα), Μασούρας (78′ Λάζαρος), Τσιμίκας και Μπα.