Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024 12:57

Μπλόκο του ΠΑΣ στον Ολυμπιακό!

Την πρώτη του βαθμολογική απώλεια στη φετινή διαδικασία των πλέι-οφ υπέστη στους «Ζωσιμάδες» ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», που προβλημάτισαν για ακόμη μια φορά με την απόδοσή τους, έμειναν στο 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, με τον Ελ Αραμπί να ανοίγει το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτη ημιχρόνου και τον Περέα να ισοφαρίζει στο 70′. Κακό συνολικά το ματς με λιγοστές φάσεις, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είδαν και τον Πάπε Σισέ να αποχωρεί τραυματίας με πρόβλημα στο γόνατο στο 30ο λεπτό.

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, οι δύο ομάδες με το ξεκίνημα προσπάθησαν να μείνουν ψηλά και να πιέσουν όταν δεν είχαν τη μπάλα, ενώ η κατοχή ήταν για τον Ολυμπιακό που κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα. Μετά το πρώτο τέταρτο ανέβηκε ο ΠΑΣ και εκμεταλλεύθηκε τα πολλά λάθη από τα χαφ του Ολυμπιακού για να βγάλει επικίνδυνες κόντρες.

Στο 4′ ο Αγκιμπού είχε ένα άστοχο σουτ με το αριστερό μετά από λάθος στην άμυνα του ΠΑΣ, ενώ στο 11′ ο συνδυασμός Λαλά και Ροντρίγκες και η σέντρα του δεύτερου πέρασε ανεκμετάλλευτη από τον Ελ Αραμπί που οριακά δεν κατάφερε κάνει την κοντινή προβολή. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους σημειώθηκε ένα λεπτό μετά, στο 12′ όταν ο Λαλά σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και ο Λοντίγκιν έσωσε, στέλνοντας τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά σε κόρνερ. Άουτ πέρασε η κεφαλιά του Σισέ στο 13′ ενώ οι επόμενες τρεις φάσεις άνηκαν στους γηπεδούχους.

Στο 19′ η κεφαλιά του Γκαρντάβσκι πέρασε παράλληλα με την εστία μετά από σέντρα του Σάλιακα, ένα λεπτό μετά άστοχο ήταν και το σουτ του Περέα από διαγώνια θέση, ενώ στο 22′ ο Κολομβιανός έφυγε στην κόντρα, πέρασε τον Σισέ και σούταρε, αλλά νικήθηκε από τον Βατσλίκ. Οι κεφαλιές από Ελ Αραμπί (31′) και Κάργα (34′) δεν απείλησαν για τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά στο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Μετά από εκτέλεση πλαγίου από τον Λαλά, ο Ελ Αραμπί έκανε ωραία το κοντρόλ γυρνώντας το σώμα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο για πάρα πολλή ώρα δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, αλλά… κάτι σαν αυτό, με πολλές διακοπές, πολλά λάθη και χωρίς την παραμικρή υποψία ευκαιρίας. Η πρώτη ευκαιρία -και μοναδική του ΠΑΣ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο- έφερε όμως και το γκολ της ισοφάρισης. Ήταν η φάση του 70ου λεπτού, όταν ο Σάλιακας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, οι πολλές κόντρες και η αδυναμία των «ερυθρόλευκων» να διώξουν σωστά τη μπάλα είχε σαν συνέπεια αυτή να στρωθεί στον Περέα, ο οποίος από κοντά, σε κενή εστία, έγραψε το 1-1.

Από το σημείο αυτό και μετά, ο Ολυμπιακός είχε τη μπάλα στα πόδια, όμως με εξαίρεση τη μεγάλη ευκαιρία του 77ου λεπτού, είχε μια τρομερά φλύαρη κατοχή, χωρίς επιθετικές ιδέες και αδυναμία να δημιουργήσει έστω από ατομικές ενέργειες. Σε αυτή την ευκαιρία, μετά από λάθος στην άμυνα του ΠΑΣ, ο Ελ Αραμπί έστρωσε στον Αγκιμπού, αυτός ενώ πέρασε και τον Λοντίγκιν σούταρε πάνω στον Καραχάλιο και στη συνέχεια ο Ροντρίγκες επίσης έκανε… σβούρες στην περιοχή χωρίς ουσία. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε παρά τις αλλαγές του Μαρτίνς, χωρίς καν ο Ολυμπιακός να βρει άλλη ευκαιρία. Άψογος ήταν βέβαια και ο ΠΑΣ στο τακτικό κομμάτι και την ανασταλτική του λειτουργία -σε όλο το ματς- και δικαίως πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Αυτή ήταν παράλληλα και η πρώτη φετινή απώλεια των Πειραιωτών στην επαρχία.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς / 4-4-2): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ποζνάνσκι, Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάβσκι (88′ Λιάσος), Σνάιντερ (90+3′ Μπρένερ), Ντομίνγκεθ (90′ Παντελάκης), Περέα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 4-2-3-1): Βατσλίκ, Λαλά (82′ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ (30′ Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, M. Καμαρά (46′ Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Ροντρίγκες (82′ Τικίνιο), Καρβάλιο (63′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.