Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024 15:49

Αξίζε τη νίκη ο Βόλος – Καλή η ισοπαλία μέσα στην Κέρκυρα

Σε ένα ματς όπου ο Βόλος έπαιξε μονότερμα την Κέρκυρα, πήρε τελικά μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Κι αυτό αφενός λόγω κάποιων εσφαλμένων αποφάσεων της διαιτητικής τριάδας, και αφετέρου λόγω του απίστευτου τέρματος που σημείωσε η Κέρκυρα με τον Μότα στη μία από τις δύο ουσιαστικές επιθετικές της προσπάθειες.

Ο Βόλος ήταν σαφώς ανώτερος της Κέρκυρας και δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες για γκολ, με σημαντικότερη αυτή του Μάντζη στο πρώτο ημίχρονο όταν σε τετ α τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουτζαβασίλη.

Οι “κυανέρυθροι” κατάφεραν τελικά να μετουσιώσουν σε γκολ τον επιθετικό τους μονόλογο στο 68ο λεπτό με δυνατό σουτ του Γκαλίτσιου μέσα από την περιοχή.

Η απάντηση της Κέρκυρας ήρθε στο 76ο λεπτό όταν ο Μότα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έπιασε ένα ξερό σουτ με την μπάλα να καρφώνεται στα δίχτυα του Πίτκα.

Σε κάθε περίπτωση ο βαθμός της ισοπαλίας κρίνεται ικανοποιητικός, καθώς ο Βόλος έκανε ένα ακόμα βήμα προς την άνοδο, η οποία δεν χάνεται.

Κέρκυρα (Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Θεωδοράκης, Χαντάκιας (59′ λ.τρ. Μότα), Κρητικός, Σιατραβάνης (82′ Αναστασίου), Νίκιτς, Βίλα (67′ Γεωργακόπουλος), Κούρος, Ζορμπάς, Τουράμ

Βόλος (Φεράντο): Πίτκας, Γκαλίτσιος, Ενγκουέμ, Καμπαγέρο, Ηλιόπουλος, Κόκκας, Καρίκι, Πέντα, Γκαρσία, Δόρης (64′ Κότο), Μάντζης (87′ Φράγκος)