Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 14:49

Ατρόμητος – ΑΕΚ 0-1: Ο Τσούμπερ έβγαλε… μεζούρα και έστειλε την Ένωση στην κορυφή – Δείτε το γκολ

Η ΑΕΚ “μετρήθηκε” εντός αγωνιστικού χώρου με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και το αποτέλεσμα ήταν ξεκάθαρο. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν ανώτερη, έφτασε στη νίκη και “πάτησε” και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League, μια αγωνιστική πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην “OPAP Arena” και το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ πέτυχε στο περιστέρι την 3η της σερί νίκη στη Super League και 19η συμβολικά, φτάνοντας τους 59 βαθμούς και ανεβαίνοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +1 από τον Παναθηναϊκό. Στους 29 βαθμούς παρέμεινε ο Ατρόμητος.

Δείτε ΕΔΩ το γκολ

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η ΑΕΚ κατάφερε να μεταφέρει το παιχνίδι στο μισό που αγωνίστηκε ο Ατρόμητος, παίζοντας κυρίως από τα αριστερά και ψάχνοντας τους Γκατσίνοβιτς και Χατζισαφί. Οι Περιστεριώτες κλείστηκαν στα καρέ τους, αναγκάζοντας την Ένωση να επιτεθεί τόσο από τον άξονα, όσο και από τις πτέρυγες.

Η ΑΕΚ είχε ξεκάθαρη υπεροχή, αλλά “άγγιξε” το γκολ από “στημένη” φάση. Στο 21′ ο Σιντιμπέ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη. Η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως η Ένωση θα έφτασε -αργά ή γρήγορα- σε ένα γκολ. Το 0-1 ήρθε τελικά πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Μετά την εκτέλεση κόρνερ στο 31′, η άμυνα του Ατρομήτου δεν μπορεί να απομακρύνει, με τον Σιντιμπέ να βάζει μια προβολή και τον Τσούμπερ να πιάνει το γυριστό σουτ και να “εκτελεί” τον Γιαννιώτη!

Στην τελευταία σημαντική φάση του πρώτου μέρους (43′), η ΑΕΚ είχε νέο δοκάρι, σε σουτ του Γκατσίνοβιτς λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι, μετά από κεφαλιά – πάσα του Αραούχο.

Η ΑΕΚ έκανε ένα ιδανικό δεύτερο ημίχρονο, όσον αφορά τη διαχείρισή του. Η ομάδα του Αλμέιδα συνέχισε να έχει ένα επιθετικό… προφίλ, αλλά κυκλοφόρησε και την μπάλα, εμποδίζοντας έτσι τον Ατρόμητο να πάρει πρωτοβουλίες και να γίνει απειλητικός.

Βλέποντας την ομάδα του χωρίς τελική μέχρι το 65′, ο Κρις Κόουλμαν άλλαξε την επιθετική τριάδα του Ατρομήτου (μέσα Κλωναρίδης, Τζοβάρας, Τζαβίδας, έξω οι Κιάρτανσον, Ρομπάιγ και Ροτάριου). Ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, με τους Περιστεριώτες να βγάζουν… ενέργεια και να κερδίζουν μέτρα, ψάχνοντας την πρώτη τους καλή στιγμή (κάποια σουτ που έκαναν, κόντραραν σε αμυνόμενους).

Λίγα λεπτά μετά, ο Ματίας Αλμέιδα έκανε και αυτός τρεις κινήσεις, βάζοντας τους Μάνταλο, Φερνάντες και Πινέδα στις θέσεις των κουρασμένων, Τσούμπερ, Ελίασον και Γιόνσον. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να φτάσει σε δεύτερο γκολ και να “καθαρίσει” το ματς, δίνοντας έτσι ελπίδες στους γηπεδούχους. Το… θάρρος όμως που είχαν στην επανάληψη δεν ήταν αρκετό για να φέρει το γκολ που έψαχναν κι έτσι η νίκη πήγε στους “κιτρινόμαυρους”. Στην πρώτη τους μεγάλη φάση στο ματς (έγινε στο 89) η προβολή του Τζαβίδα -από γύρισμα του Κλωναρίδη- έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Να αναφέρουμε ότι στο 84′ ο Γιαννιώτης είχε μια έξοδο -σε εκτέλεση φάουλ της ΑΕΚ- και συγκρούστηκε με τους Μάνταλο και Στρούγγη, με τον συμπαίκτη του στους Περιστεριώτες να γίνεται αναγκαστική αλλαγή και να αποχωρεί με δάκρυα στα μάτια.