Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024 12:50

Ασταμάτητη η ΑΕΚ – Φουλ για… σεντόνι

Η ΑΕΚ είχε την πίεση του αποτελέσματος στο αποψινό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και μετά τον ΟΦΗ και τις δύο σημαντικές νίκες στη Θεσσαλονίκη, πέρασε και από το ΟΑΚΑ με 3-1, κατακτώντας την τέταρτη σερί νίκη της ως φιλοξενούμενη στα πλέι οφ.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς και στην πρώτη της υποσχόμενη ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από σέντρα του Μάνταλου και κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι στο 8’ (0-1).

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει με πανομοιότυπο τρόπος, έχοντας ως πρωταγωνιστές τον Μπουζούκη που έδωσε την ασίστ και τον Κουρμπέλη που σκόραρε με εντυπωσιακή κεφαλιά στο 16’ φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).

Εκτοτε οι δύο ομάδες ήταν επικίνδυνες στο επιθετικό και ευάλωτες στο αμυντικό τους τρίτο, με συνέπεια να γίνονται φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, κυρίως ως απόρροια ατομικών λαθών.

Το τριφύλλι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ με το τετ α τετ του Καμπετσή στο 31’ που έσωσε ο Μπάρκας. Αντιθέτως, ο Ολιβέιρα δεν αστόχησε στο 43’ αφού πρώτα έκλεψε τη μπάλα από τον Κολοβέτσιο δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην Ενωση (1-2) σε ένα καθοριστικό σημείο του ντέρμπι, λίγο πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων.

Ενα πρώτο ημίχρονο που ήταν μοιρασμένο σε τελικές (από πέντε οι δύο ομάδες), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν οριακά την κατοχή της μπάλας (48-52%).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του ματς έπεσε με την ΑΕΚ να δίνει χώρο στον Παναθηναϊκό που τροποποίησε το σχηματισμό του για να γίνει περισσότερο επιθετικός.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και η Ενωση πανηγύρισε μία μεγάλης σημασίας νίκη στην προσπάθειά της για τη δεύτερη θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός υπέστη την πρώτη του ήττα ως γηπεδούχος στο ΟΑΚΑ από τις 27 Οκτωβρίου 2019.

Πηγή: sdna/gr