Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024 23:49
Βόλος

Αρεσε ο Βόλος στο 0-0 επί του Παναθηναϊκού

Στο 0-0 έμειναν Παναθηναϊκός και Βόλος στο πλαίσιο τις φιλικής αναμέτρησης που έδωσαν το απόγευμα της Κυριακής στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Η ομάδα του Βόλου έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης κατά διαστήματα και θα μπορούσε να βρει δίχτυα σε μία από τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στο πρώτο μέρος οι πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Βόλου, με τις στημένες φάσεις να είναι ο μοναδικός τρόπος που προσπαθούσαν να απειλήσουν.

Αντίθετα ο Βόλος είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί ωστόσο είτε λόγω αστοχίας είτε λόγω Μπρινιόλι το γκολ δεν ήρθε.

Στο 38′ ο Παλάσιος έκανε την λάθος πάσα, ο Βόλος έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Φαν Βερτ να μπαίνει μέσα στην περιοχή, να σουτάρει και τον Μπρινιόλι να του λέει «όχι». Στην επαναφορά ο Ιταλός έκανε μια σπουδαία επέμβαση, καθώς μπλόκαρε από κοντά το σουτ του Φερνάντες.

Στο 44΄ ο Φερνάντες έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Παναθηναϊκού από τα δεξιά, με το σουτ να το βγάζει με δυσκολία ο Μπρινιόλι. Από το κόρνερ αυτό μάλιστα προήλθε και η καλύτερη στιγμή του Βόλου. Για την ακρίβεια οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να διώξουν την μπάλα, με την κεφαλιά του Φαν Βερτ να σταματάει στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Χουάνκαρ να φεύγει από αριστερά, αλλά να καθυστερεί και την ευκαιρία να χάνεται.

Μόλις επτά λεπτά αργότερα, μετά από κόρνερ του Αϊτόρ, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά από πολύ κοντά, με τον Κλέιμαν να διώχνει σωτήρια για την ομάδα του. Το τριφύλλι με την αλλαγή του συστήματος, άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός. Στο 55ο λεπτό ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με την άμυνα του Βόλου να μην μπορεί να διώξει, αλλά και τους Ιωαννίδη – Αλεξανδρόπουλο να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Η μεγαλύτερη φάση μέχρι εκείνο το σημείο ήρθε στο 58ο λεπτό. Παλάσιος και Αλεξανδρόπουλος άλλαξαν ωραία την μπάλα, με τον Ιωαννίδη να βγαίνει πρώτος, αλλά το σουτ του να καταλήγει στο δοκάρι.

Ο Βόλος και ενώ το παιχνίδι έχασε τον όποιον ρυθμό είχε από τις πολλές αλλαγές είχε μια μεγάλη στιγμή με τον Τσέλιο στο 79’ να σουτάρει ψηλά άουτ.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη επικίνδυνη φάση μπροστά από τις δύο εστίες με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Oι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι (65’ Λοντίγκιν), Κώτσιρας (65’ Σάντσες), Σένκεφελντ (65’ Σάρλια), Μάγκνουσον (65’ Πούγγουρας), Χουάνκαρ (65’ Γκάνεα), Ρούμπεν (80’ Φρόκου), Αλεξανδρόπουλος (65’ Βαγιαννίδης), Παλάσιος (80’ Ηλιάδης), Καρλίτος (46’ Τσέριν), Αϊτόρ (80’ Σαρδέλης), Ιωαννίδης (65’ Καμπετσής).

Βόλος (Οσβάλντ Τανσό): Κλέιμαν, Σιέλης, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Τάχατος, Μεθκίδα (57’ Β. Φερνάντεθ), Μπαριέντος, Μεταξάς (70’ Τσέλιος), Λούνα (78’ Λυμεπράκης), Φαν Φέερτ (78’ Σταμένκοβιτς), Φερνάντες.