Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024 07:56

Απομακρύνθηκε από τη 2η θέση η Νίκη που ηττήθηκε από τον Ιωνικό

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Νίκη στη Νίκαια από τον Ιωνικό. Ενα αποτέλεσμα που διατήρησε τον Ιωνικό στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας τους “κυανόλευκους” της Νέας Ιωνίας πέντε βαθμούς πίσω.

Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Νίκη Βόλου ήταν αυτή, η οποία είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα με το σουτ του Μπαλάφα στο 27΄ να αποκρούεται ενστικτωδώς από τον Κουρεπίνη.

Η απάντηση από την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήρθε στο 39΄, με το σουτ του Σμυρλή να αποκρούεται από τον Αποστολίδη και τον Στέλιο Κρητικό να αστοχεί στην συνέχεια της φάσης. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρξει άλλη αξιόλογη φάση στο ματς… Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 62΄ η Νίκη ήταν αυτή, που άγγιξε το 0-1, το σουτ όμως του Ντομίνγκεθ δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Η φάση αυτή αφύπνισε την ομάδα της Νίκαιας, η οποία με την σειρά της κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 69΄ με διαγώνιο σουτ του Βλαχομήτρου. Οι «κυανόλευκοι», μετά το γκολ που πέτυχαν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 87΄ κατάφεραν με τακουνάκι του Στέλιου Κρητικού να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους. Από το σημείο εκείνο και μετά, ο Ιωνικός διαχειρίστηκε με επιτυχία το υπέρ του σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το φινάλε του ματς.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κουρεπίνης, Πολίμος, Φουρλάνος, Μουστάκης, Ιωάννου, Ν. Κρητικός, Κουϊρουκίδης (64′ Μάναλης), Γκοτσούλιας, Σμυρλής (66′ Ματσούκας), Βλαχομήτρος (85′ Κολλαράς), Σ. Κρητικός.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Κάρδαρης, Μπαλάφας, Μπιτσάκος (76′ Οικονομικός), Ντομίνγκεθ, Κρουθ, Μπαταγίνι, Τσιμπούκας (59′ λ.τ Καμπαγιέρο).