Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024 07:04

Ανώτερος ο Βόλος νίκησε 1-0 την ΑΕΚ αλλά έμεινε με την πίκρα του αποκλεισμού

Η εξαιρετική προσπάθεια του Βόλου στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο 45λεπτο κι έτσι η ΑΕΚ βρήκε το περιθώριο να μαζέψει λίγο την τραγική της εικόνα πριν την ανάπαυλα και να φτάσει τελικά στην πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Λίγοι θα το περίμεναν με βάση αυτό που είδαμε στα πρώτα 45 λεπτά. Ο Βόλος κατέβηκε με ένταση και ενθουσιασμό, δημιουργούσε ρήγματα στο «κλειστό» σχήμα με 4-3-3 του Μανόλο Χιμένεθ που φόρτωνε και τον Μάνταλο στον άξονα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κυρίως γιατί δεν ήταν καλά οι Κρίστιτσιτς και Σάκχοφ και δεν έβγαινε σε εκείνο το διάστημα και το μαρκάρισμα του Σβάρνα που έπαιζε πάλι δεξί μπακ, στον Μπαρτόλο.

Ο Βόλος ήταν επικίνδυνος, είχε αρκετές τελικές, αλλά όχι προφανή ευκαιρία. Αυτή την βρήκε από μια στιγμή ανισορροπίας στην άμυνα της ΑΕΚ και την έξοδο «ό,τι να ναι» του Τσιντώτα, που ανέτρεψε τον Νίνη και με το πέναλτι που έδωσε ο Τζοβάρας, ο Δουβίκας έκανε το 1-0.

Η βελτίωση της εικόνας των Κρίστιτσιτς και Σάκχοφ, αλλά και του Σβάρνα από τα δεξιά, μαζί με τον Σιμάνσκι που ήταν και ο μόνος που είχε διασωθεί και στο πρώτο ημίχρονο, έπαιξαν ρόλο για να βρει μια καλύτερη ισορροπία η ΑΕΚ, μετά την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ίδια ευχέρεια να πλησιάζουν στην περιοχή πλέον και η μοναδική μεγάλη φάση σε αυτό το διάστημα, ήταν η προφανής ευκαιρίας του Ανσαριφάρντ από το λάθος του Τέκιο και η μεγάλη απόκρουση του Κλέιμαν.

Ο Χιμένεθ… τρέλανε κόσμο πάλι, αφού χρησιμοποίησε ως αλλαγές τους Χριστόπουλο, Μαχαίρα, Βασιλαντωνόπουλο, αλλά και τον Χντιν ως αμυντικό χαφ μάλιστα και δεν χρησιμοποίησε δευτερόλεπτο Τάνκοβιτς και Αλμπάνη, παρά το γεγονός πως έκανε αλλαγές στα άκρα της επίθεσης. Τις ακροβασίες του προπονητή της η ΑΕΚ δεν τις πλήρωσε…

Τέλος, ο Χνιντ απογοήτευσε ξανά, αφού μπήκε στο 83′ και πρόλαβε να αποβληθεί με δύο κίτρινες κάρτες!

Το ματς

Με πρόθεση να ελέγξει το ματς (βάσει του ενισχυμένου κέντρου που παρέταξε), αλλά όχι και τρόπο να το καταφέρει, μπήκε στο γήπεδο η ΑΕΚ. Δείχνοντας αιφνιδιασμένοι από το δυναμικό ξεκίνημα του Βόλου, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν από νωρίς το μήνυμα ότι θα είναι… ζόρικη η βραδιά: Με δυο σουτ των Φεράρι-Νίνη και ισάριθμα κόρνερ πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Αν και σταδιακά ισορρόπησε λοιπόν (και απείλησε κι εκείνη με σουτ του Ανσαριφάρντ) η «Ένωση» έδειχνε ιδιαίτερα ευάλωτη στην ορμητικότητα των γηπεδούχων (ειδικά απ’ την πλευρά του Σβάρνα).

Κι ενώ η ίδια αδυνατούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα (με τον Σάκχοφ φανερά επηρεασμένο από την απουσία του να έχει τα περισσότερα λάθη), ο Βόλος άρχισε σταδιακά να κερδίζει ξανά μέτρα. Παρόλο που δεν έφτιαχνε λοιπόν ξεκάθαρες ευκαιρίες, η ομάδα του Λόπεθ έδειχνε απειλητική. Και αφού ο Γκρίλο τη γλίτωσε (κόβοντας σωτήρια σουτ του Ανσαριφάρντ στην αντεπίθεση) εκμεταλλεύτηκε το… καθιερωμένο λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ: Καθυστερημένη έξοδος του Τσιντώτα έπειτα από σουτ που κόντραρε, πέναλτι στον Νίνη και η εύστοχη εκτέλεση του Δουβίκα που έκανε… θρίλερ την πρόκριση.

Μάλιστα θα μπορούσαν τα πράγματα να γίνουν ακόμα πιο σκούρα για τους φιλοξενούμενους, αν το σουτ του Μπαρτόλο αμέσως μετά δεν έφυγε λίγο άουτ. Έστω κι αν χρειάστηκε όμως να μεσολαβήσουν όλα αυτά, η ΑΕΚ σαν να αφυπνίστηκε κάπως. Παρουσιάστηκε ελαφρώς βελτιωμένη μετά την ανάπαυλα. Μπορεί λοιπόν να παρέμενε η ανασφάλεια στην άμυνα, αλλά τουλάχιστον απειλούσε και η ίδια. Και θα μπορούσε να γίνει απόλυτο αφεντικό για την πρόκριση, αν ο Ανσαριφάρντ δεν σπαταλούσε πάνω στον Κλέιμαν ανεπανάληπτη ευκαιρία να σκοράρει αμαρκάριστος από το πέναλτι.

Το γκολ που θα απλοποιούσε λοιπόν τα πράγματα για την «Ένωση» δεν ήρθε. Και το ματς παρέμενε στην κόψη του ξυραφιού. Διότι η αντικατάσταση του Μάνταλου από τον Χριστόπουλο -με ταυτόχρονη μετατόπιση του Γκαρσία αριστερά- έκανε πιο λειτουργικούς τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο η μαχητικότητα του Βόλου προμήνυε θρίλερ στα τελευταία λεπτά. Και όντως έτσι έγινε. Γιατί ο Βόλος τα έπαιξε όλα για όλα. Ο Χνιντ κατάφερε σε λιγότερο από δέκα λεπτά να πάρει δυο κίτρινες και ν’ αποβληθεί. Και παρόλο που δεν καταγράφηκε φάση των γηπεδούχων στο β’ μέρος, η ΑΕΚ ζούσε ως το τελευταίο δευτερόλεπτο με την αγωνία του αποκλεισμού.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο (70’ Ριένστρα), Γκρίλο, Μήτογλου, Φεράρι, Τσοκάνης (83’ Μαρτίνες), Νίνης, Περέα (62’ Μπουένο), Μπαρτόλο, Μπαριέντος, Δουβίκας

Στον πάγκο έμειναν: Γκαραβέλης, Σάντσες, Λογαράς, Μπάλλας, Κρητικός, Μίλος

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ (83’ Χνιντ), Σιμάνσκι, Γκαρσία (87’ Βασιλαντωνόπουλος), Μάνταλος (58’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (83’ Μαχαίρας)

Στον πάγκο έμειναν: Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Αλμπάνης, Τάνκοβιτς, Κοσίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζοβάρας
VAR: Ευαγγέλου