Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 19:30

Ανεκδιήγητος ο Τσαμούρης – Ούτε φάουλ στην κόκκινη του Μπαλογιάννη (photo & video)

Για ένα ακόμη αγώνα ο Πειραιώτης διαιτητής Τσαμούρης έδειξε την εχθρότητα του απέναντι στον Βόλο.

Ο διαιτητής που αρνήθηκε το καταφανέστατο πέναλτι στον αγώνα πρωταθλήματος στη Λαμία σε τράβηγμα του Γέντρισεκ μέσα στην περιοχή, και παρά το γεγονός ότι σε εκείνο το ματς είχε συμβουλευτεί το VAR, σήμερα έκανε ότι μπορούσε για να στερήσει από την ομάδα του Βόλου να διεκδικήσει μέχρι τέλους την ολική ανατροπή εις βάρος του Ατρόμητου και κατ’ επέκταση την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Από τη στιγμή που το σκορ έγινε 2-0 υπέρ του Βόλου, ο Τσαμούρης άρχισε να “κιτρινίζει” τους παίκτες του Αλμπέρτο Γκαγιέγκο και σε κάποιες από αυτές τις περιπτώσεις αναίτια. Ωστόσο, το “έγκλημα” έγινε στη φάση της αποβολής του Μπαλογιάννη. Ο νεαρός μέσος όχι μόνο δεν κάνει μαρκάρισμα που να δικαιολογεί την κίτρινη κάρτα (η οποία ήταν η δεύτερη), αλλά ούτε καν έχει υποπέσει σε φάουλ.

Ωστόσο, ο Τσαμούρης δεν διστάζει να δείξει την κόκκινη στον Μπαλογιάννη αποκαθιστώντας της έως εκείνο το σημείο αριθμητική υπεροχή του Βόλου.

Σαν να μην έφτανε αυτό λίγα λεπτά αργότερα, αποφασίζει να αφήσει τον Βόλο με εννιά παίκτες, εξαντλώντας την αυστηρότητά του σε ένα συνηθισμένο μαρκάρισμα του Γκουαροτσένα στο κέντρο του γηπέδου.

Με λίγα λόγια ο Τσαμούρης με το έτσι θέλω αποφάσισε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Ατρόμητος να παίζει με παίκτη περισσότερο και όχι ο Βόλος όπως και θα ήταν το σωστό.

Για του λόγου το αληθές δείτε τις δύο αυτές επίμαχες φάσεις στο βίντεο που ακολουθεί στο 8′.01”