Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024 10:19

Αλμα τίτλου ο Ολυμπιακός μέσα στο ΟΑΚΑ

Διπλό στο ΟΑΚΑ και φουλ για… σ-κούπα ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες γύρισαν από το -14 του ημιχρόνου παίζοντας… ρολόι στην επανάληψη (14/30 τρίποντα, 46%) και έφυγαν με την μεγάλη νίκη από την έδρα των αντιπάλων τους, για να κάνουν το 2-0 στη σειρά των τελικών. Πλέον, απέχουν μια νίκη από τον τίτλο, με το Game 3 της σειράς να γίνεται στο ΣΕΦ την Παρασκευή (17/6, 21:00).

Πρωταγωνιστές της μεγάλης νίκης – ανατροπής των φιλοξενούμενων ήταν οι Ντόρσεϊ (17π. με 4/7 τρίποντα), Σάσα Βεζένκοφ (19π. με 5/7 τρίποντα) και Κώστας Σλούκας (20π.), με τον Κώστα Παπανικολάου να προσθέτει ενέργεια και κερδισμένες άμυνες. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου (17π., 8ρ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 10ρ.), όμως οι παίκτες του Βόβορα τα έκαναν… θάλασσα στην 3η περίοδο, «διαλύοντας» μέσα σε λίγα λεπτά όσα είχαν «χτίσει» στα πρώτα 20′.

Η τριπλέτα του «τριφυλλιού» και τα τρίποντα του Ολυμπιακού

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο, αστοχία και δύο γρήγορα φάουλ των Τόμας Ουόκαπ και Πέιτον Σίβα (3′). Οι «πράσινοι» μπόρεσαν να βρουν λύσεις από τον Γιώργο Παπαγιάννη (6π.), που κέρδισε τον Μουσταφά Φαλ στις πρώτες «μονομαχίες» τους (10-9 στο 6′), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 0/5 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Κατά τη διάρκεια του πρώτου τάιμ άουτ μια… βροχή αντικειμένων οδήγησε τον Γιώργο Μπαρτζώκα να κάνει νόημα αποχώρησης στην ομάδα του, όμως τα πνεύματα ηρέμησαν γρήγορα και ο τελικός συνεχίστηκε κανονικά. Ο Κώστας Σλούκας (8π., 1ασ.) κατάφερε να γίνει παράγοντας στην κάπως νευρική κάπως νευρική επίθεση του Ολυμπιακού (1/10 2π., 6/8 3π.), αλλά ο Νεμάνια Νέντοβιτς ευστόχησε σε ένα ασύλληπτο buzzer beater από το κέντρο και «έγραψε» το 21-20 στο 10′. Η τριπλέτα Παπαγιάννης – Παπαπέτρου – Νέντοβιτς είχε βάλει τους 17 από τους 21π. της 1ης περιόδου για το «τριφύλλι».

Επιβλητικός και κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός

Η second unit του Ολυμπιακού δεν είχε «καθαρό μυαλό», γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι «πράσινοι» μέσω της frontline τους πρώτα με ένα «ξέσπασμα» του Οκάρο Ουάιτ (29-22 στο 13′) και στη συνέχεια με διαδοχικές εύστοχες προσπάθειες του Τζέρεμι Έβανς (35-27 στο 16′). Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ με το μέρος τους και ένα τρίποντο με ταμπλό του Ιωάννη Παπαπέτρου έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της αναμέτρησης (38-27 στο 17′), αναγκάζοντας τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους δύο «Παπ» και έχοντας τρομερή ενέργεια από το κοινό του παρέμεινε κυρίαρχος (+14 στο ημίχρονο, 46-32), παρά τα αρκετά παράπονα που είχε από τους τρεις διαιτητές. Μάλιστα, highlight ήταν ένα τρίποντο και φάουλ του Ντάριλ Μέικον, που πανηγυρίστηκε έξαλλα, με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να μην έχουν καμία σχέση με την εικόνα του Game 1. Στην αντίπερα όχθη, είναι ενδεικτικό πως οι «μπλοκαρισμένοι» Πειραιώτες δέχτηκαν 25π. στη 2η περίοδο, είχαν χάσει την «μάχη» των ριμπάουντ, ενώ στο 20′ μετρούσαν 3/19 δίποντα (15%), με τους Σλούκα (12π.) και Χασάν Μάρτιν (7π., 6ρ.) να είναι οι μοναδικοί… διασωθέντες.

Το black out των γηπεδούχων και ο «καυτός» Ντόρσεϊ έφεραν τα… πάνω – κάτω

Στην επανάληψη ήρθαν τα… πάνω – κάτω. Ο Παναθηναϊκός έπαθε ολικό “black out” και ο «καυτός» Τάιλερ Ντόρσεϊ μέσα σε πολλές αποδοκιμασίες ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό. Ο διεθνής σούτινγκ γκαρντ έμοιαζε ασταμάτητος και με τρία τρίποντα άλλαξε σε χρόνο dt τα δεδομένα, «γράφοντας» το 48-50 στο 25′. Οι «πράσινοι» έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο (5λ.) και στις δύο πλευρές του παρκέ, είχαν χάσει πλήρως τη συγκέντρωσή τους και το «ερυθρόλευκο» επιμέρους σκορ έφτασε το 23-2, για το 48-55 του 26′. Έτσι, από το -14 ο Ολυμπιακός πήγε στο +7 μέσα σε 6′. Στο 27′ ο Παπαγιάννης είχε μις ματς με τον Ντόρσεϊ, όμως ο Σαντ Ρος προτίμησε να σουτάρει ένα step back τρίποντο, το οποίο βρήκε σίδερο. Αυτή η επίθεση ήταν χαρακτηριστική της «πράσινης» πλημμύρας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέμενε στα σουτ πίσω από τα 6,75μ. έχοντας 50% (12/24 3π.) και ο ανεβασμένος Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 53-60 στο 29′. Κάπως έτσι, οι πιο αποφασισμένοι Πειραιώτες από τους 32π. του 20′ (η χειρότερή τους επίδοση σε πρώτο ημίχρονο στα φετινά ντέρμπι), έβαλαν 29π. στην 3η περίοδο (14π. ο Ντόρσεϊ) και πήραν το «πάνω χέρι», παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα κόντρα στο μπερδεμένο «τριφύλλι», το οποίο χρειάστηκε δυο τρίποντα του “HSR” για να μείνει στο ματς (56-61 στο 30′).

Έπαιζε… ρολόι ο Ολυμπιακός και έφτασε σε διπλό – μισό πρωτάθλημα

Ο Κουβανός γκαρντ – φόργουορντ χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ και αποβλήθηκε στο 31′. Ταυτόχρονα, η αλληλουχία «πράσινων» λαθών – «ερυθρόλευκων» τριπόντων συνεχίστηκε, με τον Βεζένκοφ να κάνει το 56-66 από τη γωνία (32′). Σε εκείνο το σημείο ο Βόβορας δοκίμασε ένα πολύ ψηλό σχήμα με τους Ουάιτ, Έβανς και Παπαγιάννη μαζί στο παρκέ, αλλά ο Βεζένκοφ συνέχισε να παίζει… ρολόι (61-69). Ο διαιτητής Κορομηλάς λίγο έλειψε να βάλει… φωτιά στο ματς, καθώς μετέτρεψε το γκολ – φάουλ του Νέντοβιτς σε απλό φάουλ, ξεσηκώνοντας το ΟΑΚΑ. Στη συνέχεια, τα τρίποντα των Έβανς – Μέικον βρήκαν σίδερο και το γκολ – φάουλ του Φαλ έστειλε τον Ολυμπιακό σε νέα διψήφια διαφορά (63-74 στο 36′). Ο Βόβορας δοκίμασε ένα ακόμα πιο ψηλό σχήμα, με τον Μπαρτζώκα να μένει πιστός στο πλάνο του και να μην προσαρμόζει την πεντάδα του. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν τα ριμπάουντ, αλλά δεν έκαναν το ίδιο και με τη διαφορά, με τον Ολυμπιακό να μην χάνει τον έλεγχο (67-76 στο 38′) και να φεύγει με το διπλό – μισό πρωτάθλημα από το ΟΑΚΑ (72-78 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.