Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024 21:27

Αλμα σωτηρίας ο Ιωνικός, 2-1 τον Ατρόμητο

Ο Ιωνικός σίγουρα δεν… θάμπωσε το κοινό του με την απόδοσή του, σπατάλησε όλο το δεύτερο ημίχρονο σε θέση άμυνας, όμως είχε την τύχη με το μέρος του και στο φινάλε έκανε τη δουλειά του! Τα δύο γκολ (Κάνιας 32′, Λένις 39′) από το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετά για να πάρει το κάτι παραπάνω από εξαιρετικά πολύτιμο τρίποντο επί του Ατρομήτου, με το τελικό 2-1, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League, στο γήπεδο της Νεάπολης. Ένα αποτέλεσμα που στέλνει τους Νικαιώτες στο +7 από την ομάδα του Περιστερίου και που ουσιαστικά καθαρίζει σε μεγάλο βαθμό με την παραμονή τους στην κατηγορία, ειδικά από τη στιγμή που έχουν υπέρ τους και την ισοβαθμία με τον Ατρόμητο χάρη στις δύο πλέον μεταξύ τους νίκες. Ο δε Ατρόμητος, ήταν πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο, πάλεψε, προσπάθησε να παίξει στρωτό ποδόσφαιρο, έφτιαξε όσες ευκαιρίες μπορούσε, μείωσε γρήγορα (στο 62′ με τον Σάλομον), είχε δοκάρι στην τελευταία φάση του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο από το ματς αυτό.

Ένα τέταρτο ήταν αρκετό για τον Ιωνικό

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ιωνικός ήταν αυτός που μπήκε στο ματς καλύτερα, όντας πιο πιεστικός και με καλύτερη κυκλοφορία μπάλας. Γενικά πάντως το παιχνίδι γρήγορα ισορρόπησε, με τον Ατρόμητο μάλιστα να είναι αυτός που είχε τις μοναδικές τελικές στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Ένα σουτ του Κουλούρη στο 4′ που μπλόκαρε εύκολα ο Χουτεσιώτης και ένα ακόμη του Έλληνα φορ που κατέληξε άουτ στο 16′.

Μετά τις τελικές των Περιστεριωτών, οι Νικαιώτες ήταν ωστόσο αυτοί που απειλούσαν με περισσότερες αξιώσεις στην κόντρα, για τα επόμενα λεπτά. Στο 19′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 1-0 με την κεφαλιά του Μάντζη άουτ μετά από κόρνερ του Άοσμαν, ενώ στο 28′ ένα σουτ του Ροτάριου για τον Ατρόμητο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Χουτεσιώτη. Τελικά το 1-0 ήρθε με ένα τρομερό γκολ από τον Ιωνικό στο 32′. Ο Μάντζης μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον Στρούγγη και έκανε το γύρισμα από αριστερά, μετά τις κόντρες η μπάλα στρώθηκε εκτός περιοχής στον Κάνιας ο οποίος μετά από ένα κοντρόλ και δεξί βολέ, έστειλε τη μπάλα με εξωτερικό φάλτσο στο Γ» του Γιαννιώτη!

Πριν καλά καλά συνέλθει από το 1-0 ο Ατρόμητος, ο Ιωνικός πήρε σημαντικό προβάδισμα με το δεύτερο γκολ του. Ήταν η φάση του 39′, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μύγας τροφοδότησε τον Λένις με το κεφάλι, ο Σάλομον δεν κατάφερε να διώξει, ο Γιαννιώτης έσωσε το αυτογκόλ όμως ο Λένις με το ριμπάουντ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Τίποτα δεν άλλαξε ως το ημίχρονο, με τον Ιωνικό να διαχειρίζεται το προβάδισμα και τον Ατρόμητο να δείχνει εκτός τόπου και χρόνου…

Άλλο ματς στο δεύτερο, έπαιζε μόνος ο Ατρόμητος

Τα πάντα άλλαξαν πολύ γρήγορα όμως, τουλάχιστον ως προς την εικόνα και τη ροή του αγώνα, με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου. Αυτό το ημίχρονο, σε αντίθεση με το πρώτο, άνηκε πλήρως στον Ατρόμητο. Οι Νικαιώτες βγήκαν από τα αποδυτήρια με αποκλειστική διάθεση να αμυνθούν και να κρατήσουν το αποτέλεσμα, χωρίς… φρου φρου και αρώματα. Χωρίς, πρακτικά, να παίξουν ποδόσφαιρο. Ο Ατρόμητος πάλι, έπαιξε κανονικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο μισό του αγώνα και γρήγορα άρχισε να απειλεί. Για την ακρίβεια, το ματς παιζόταν σταθερά γύρω από την περιοχή του Ιωνικού, με τους Περιστεριώτες να φτιάχνουν αρκετές φάσεις για γκολ, με στρωτό, ψύχραιμο ποδόσφαιρο αλλά και βάζοντας τα πόδια στην φωτιά. Η ομάδα του Κόλμαν φάνηκε ότι θα έδινε ό,τι είχε και δεν είχε από πλευράς ψυχικών και σωματικών δυνάμεων.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης, Ροτάριου και Χαρίσης είχαν δύο καλές στιγμές, με τις τελικές να ανεβαίνουν στο 3-8 υπέρ του Ατρομήτου. Στο 62′ ο Ατρόμητος κατάφερε να ισοφαρίσει σε μια φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ. Κακή συνολικά άμυνα η του Ιωνικού, ο Σάλομον βρήκε χώρο και χρόνο για ένα σουτ από το ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Χουτεσιώτη για το 2-1. Μετά τη μείωση του σκορ, ο Ατρόμητος κυριάρχησε στα επόμενα λεπτά. Μέχρι το 70′ είχε τρεις φάσεις για γκολ, με τον Χουτεσιώτη να σώζει το πλασέ του Κολούρη στο 64′ από κοντά, τον Μπεντινέλι να σουτάρει λίγο άουτ στο 65′ και τον Χατζηισαϊα να αστοχεί με κεφαλιά μετά από κόρνερ στο 67′.

Κάπου εκεί όμως, ο ρυθμός άρχισε και πάλι να πέφτει. Ο Ιωνικός φυσικά έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για αυτό, παγώνοντας το ματς με κάθε υποψία ευκαιρίας που του δινόταν. Οι πολλές αλλαγές σίγουρα βοήθησαν, ενώ τακτικά βοήθησαν και οι αλλαγές του Σπανού, ώστε η ομάδα του να κλείσει τους διαδρόμους. Όπως και συνέβη. Μέχρι την τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Ιωνικός δεν απειλήθηκε ξανά. Σε αυτή όμως, λίγο έλειψε να γίνει το 2-2. Ο Ναμπί εκτέλεσε φάουλ στο τείχος και με δεύτερο σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά πάνω στη γραμμή πριν τελικά απομακρυνθεί. Το 2-1 έμεινε ως το τελικό σφύριγμα και ο Ιωνικός, μετά από 6 σερί ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, πανηγύρισε την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς, αφήνοντας τον Ατρόμητο σε μεγάλα… μπλεξίματα.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός, 4-2-3-1): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Μύγας, Κάνιας, Άοσμαν (76′ Κιάκος), Ντάλσιο, Λένις (88′ Βαφέας), Καμπράλ (86′ Γιογκοσιάν), Μάντζης (76′ Μάναλης).
Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν, 4-2-3-1): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Στρούγγης (46′ Χατζηισαΐας), Ντένιτς (46′ Ναμπί), Σάλομον, Χαρίσης (85′ Έρλινγκμαρκ), Ροτάριου (75′ Νταβιώτης), Μπεντινέλι (89′ Τζαβίδας), Κουλούρης.