Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 14:43

Αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον ΠΑΟ

Ο ΠΑΟΚ είχε όλα όσα χρειαζόταν σε ένα ντέρμπι: Πάθος, ποιότητα και ως επιστέγασμα ένα δίκαιο τρίποντο (2-1) επί του Παναθηναϊκού που πλήρωσε σοβαρές απουσίες, αλλά και προπονητικά πειράματα.

Ο Δικέφαλος με δυο κεφαλιές πήρε αυτό που άξιζε στο ματς κι έμεινε ζωντανός (-5) στο κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού, που τον περιμένει 13 Γενάρη στην Τούμπα.

Πάμπλο Γκαρσία και Λάζλο Μπόλονι επιφύλαξαν τις δικές τους… εκπλήξεις, ανακατεύοντας την τράπουλα και δίνοντας το σύνθημα για ένα ντέρμπι με τα όλα του στην Τούμπα. Οι πράσινοι πήραν με το… καλημέρα τα ηνία του αγώνα, πιέζοντας και αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως «χτύπησαν» αποτελεσματικά στην πρώτη ευκαιρία του ματς, εκμεταλλευόμενοι άψογα την κακή ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του Λάζλο Μπόλονι μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πούγγουρας και Σέκενφελντ τα βρήκαν σκούρα με τον ορεξάτο Σφιντέρσκι -από τα πόδια του οποίου ξεκίνησε και τελείωσε η φάση του τέρματος- μετά από μια εξαιρετική κίνηση και επιμονή του Γιαννούλη από τα αριστερά που «σέρβιρε» για τον Πολωνό, γράφοντας με κεφαλιά προ κενής εστίας το 1-0 του ΠΑΟΚ.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, «πληρώνοντας» τους Θεσσαλονικείς με το ίδιο νόμισμα δεδομένης της αδυναμίας που έδειξαν αμυντικά και οι γηπεδούχοι, με τον Μακέντα να «σπάει» τη μπάλα δεξιά στον Αϊτόρ και τον Ισπανό ξεμαρκάριστο να «εκτελεί» τον Πασχαλάκη για το 1-1. Με τη ψυχολογία στα ύψη, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγάλη αυτοπεποίθηση και στόχευσαν στα αριστερά του ΠΑΟΚ, οδηγώντας τον Γκαρσία σε εσωτερική αλλαγή των Τζόλη – Α.Ζίβκοβιτς στη «μονομαχία» των πάγκων που μονοπώλησε το ενδιαφέρον…

Παρά τις καλές εντυπώσεις που άφησε ο Παναθηναϊκός στο α΄ημίχρονο, η ουσία (σ.σ. όχι όμως και το αποτέλεσμα) ανήκε στον ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα στον Σφιντέρσκι, με τον Πολωνό να καταγράφει κλασσικές ευκαιρίες, δημιουργώντας διαρκώς ρήγματα στους «πράσινους», αν και ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Ξενόπουλο, ο οποίος βρέθηκε στο παρά πέντε στην αρχική ενδεκάδα του Παναθηναϊκού λόγω των ενοχλήσεων του Διούδη. Με το δείκτη του σκορ στο 1-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο β΄ημίχρονο, παρά τη σωρεία λαθών εκατέρωθεν, ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο στο γήπεδο, δημιουργώντας καλές προϋποθέσεις ενώ προειδοποίησε τον Παναθηναϊκό και με μια κεφαλιά του Βιεϊρίνια, ρίχνοντας το βάρος της ανάπτυξης και της επίθεσης στα δεξιά με τον Πορτογάλο και τον Α.Ζίβκοβιτς.

Εν τέλει, η άμυνα του ΠΑΟΚ «εξιλεώθηκε» από τον Ίνγκι Ίνγκασον, με τους γηπεδούχους να «ξεκλειδώνουν» το ματς μέσα από μια στατική φάση που βρήκε απροετοίμαστο τον Παναθηναϊκό. Μισό γκολ από τον MVP Σφιντέρσκι, με τον Ισλανδό να ολοκληρώνει υποδειγματικά τη φάση με δεύτερη κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για 2-1.

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να… τελειώσει την υπόθεση τρίποντο στο 77΄, ωστόσο, η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι με το εξαιρετικό σουτ του Ντόουγκλας Αουγκούστο να τραντάζει το δοκάρι της εστίας του Ξενόπουλου. Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν τις δυνάμεις και κυρίως τις ανάσες τους στον άξονα, παρέμειναν άκρως επικίνδυνοι κάτι που πιστοποιήθηκε και λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού με τη χαμένη ευκαιρία του Χατζηγιοβάνη.

Το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τον ΠΑΟΚ να κρατά το τρίποντο της νίκης που τον κρατά ζωνταντό στο… κυνήγι του Ολυμπιακού.

Πηγή: sdna.gr