Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024 05:19

Αυτή ναι, είναι η Εθνική

Η Εθνική ομάδα είναι ξανά εδώ! Στο επίσημο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογιέτ στον πάγκο της, η «γαλανόλευκη» νίκησε 1-0 τη Βόρειο Ιρλανδία στο Μπέλφαστ και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Nations League και τον 2ο όμιλο της 3ης κατηγορίας του θεσμού. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε σοβαρότητα και αποφασιστικότητα από την αρχή μέχρι το τέλος, έδειξε διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο, είχε πλάνο νίκης, είχε πολλούς διεθνείς σε καλή μέρα και έτσι, με το γκολ του Τάσου Μπακασέτα από το 39ο λεπτό, πήρε και το «τρίποντο» που της δίνει ώθηση για την πρώτη θέση που οδηγεί στην 2η κατηγορία της διοργάνωσης. Το σημαντικότερο απ’ όλα, η Εθνική ομάδα έδειξε ικανή να αφήσει οριστικά πίσω της τις αγωνιστικές ανορθογραφίες των τελευταίων ετών και να αλλάξει οριστικά σελίδα, αφήνοντας υποσχέσεις για το άμεσο μέλλον.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, η Ελλάδα που σε σχέση με το πρώτο φιλικό με τη Ρουμανία είχε μόνο μια αλλαγή στην ενδεκάδα, τον Μπακασέτα αντί του Πέλκα, πήρε από τα πρώτα λεπτά τη μπάλα στα πόδια της και προσπάθησε να κάνει παιχνίδι κυρίως από τα άκρα. Στο πρώτο τέταρτο δεν κατάφερε πολλά πράγματα αφού και ο αντίπαλος πίεζε ψηλά και δυσκόλευε τις πάσες προς τους τρεις της επίθεσης. Ωστόσο, από τα μέσα του πρώτου μέρους και μετά η ομάδα μας έγινε πιο σβέλτη, πιο αποτελεσματική στις μεταβιβάσεις και μοιραία κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Πλησίασε με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή σε 3-4 περιπτώσεις και την πρώτη φορά που κατάφερε να εκτελέσει, πέτυχε και το γκολ.

Αυτό έγινε στην αντεπίθεση του 39ου λεπτού, όταν ο Λημνιός έκανε την κίνηση από τα δεξιά, στον σωστό χρόνο έδωσε προς τα «μέσα» για τον Μπακασέτα που είχε χώρο και αυτός μετά από το πρώτο κοντρόλ εκτέλεσε άψογα με το δεξί για το 0-1, από το ύψος της περιοχής. Μέχρι αυτό το σημείο, υπήρξαν μονάχα δύο άλλες φάσεις, ένα σουτ του ΜακΚάν για τους Βορειοιρλανδούς που μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος και για την Ελλάδα μια καλή κεφαλιά του Γιακουμάκη που σταμάτησε ο Πίκοκ-Φάρελ. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, η Εθνική είχε ακόμη μια καλή ευκαιρία για το 0-2 σε μια ωραία αντεπίθεση με καλές εναλλαγές της μπάλας, ωστόσο ο Ρότα που βρέθηκε σε θέση να εκτελέσει, σούταρε ψηλά άουτ από διαγώνια θέση.

Στην επανάληψη, όπως έγινε και στο πρώτο μέρος, η Εθνική μας ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο για το πρώτο τέταρτο. Κυκλοφόρησε και πάλι τη μπάλα και βρήκε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία για να τελειώσει το ματς στο 52′, όμως ο Γιακουμάκης από κοντά δεν κατάφερε να κάνει την προβολή μετά την παράλληλη σέντρα του Λημνιού. Από το 60′ περίπου και έπειτα, ο ρυθμός άρχισε να πέφτει ενώ οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τον έλεγχο και τη μπάλα στα πόδια. Αυτό βεβαίως δεν είχε ιδιαίτερο αντίκτυπο στην ουσία του αγώνα, αφού αφενός οι περισσότερες προσπάθειές τους ήταν κακές, αφετέρου η Ελλάδα ήταν αυτή που αμύνθηκε κάτι παραπάνω από αποτελεσματικά, ειδικά από τη στιγμή που ο αντίπαλος επέλεγε να προσπαθεί να γίνει απειλητικός κυρίως με σέντρες και γεμίσματα. Ελάχιστες φάσεις καταγράφηκαν στα καρέ του Βλαχοδήμου στο τελευταίο μισάωρο όπως και να ‘χει, με τον Έλληνα γκολκίπερ να μπλοκάρει το σουτ του ΜακΓκιν στο 67’ ίσως στην καλύτερη φάση της Β. Ιρλανδίας.

Ως το φινάλε, η Ελλάδα διατήρησε την αυτοκυριαρχία της, το τακτικό πλάνο άμυνας, έριξε τον ρυθμό όποτε της δόθηκε η ευκαιρία και τελικά έφτασε και σε μια μάλλον εύκολη νίκη στην πιο δύσκολη έδρα του ομίλου, κάτι που φυσικά αδυνατούσε έστω να… πλησιάσει στο να το κάνει τα τελευταία χρόνια.