Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 17:53

ΑΕΚ: 2-0 τον ΟΦΗ και πετάει για τ’ αστέρια

Μόλις με δυο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Άρη παρατάχθηκε η ΑΕΚ εναντίον του ΟΦΗ: με ίδιο σύστημα (4-3-3) αλλά τους Οικονόμου και Αλμπάνη να παίρνουν θέση βασικών αντί των Τσιγκρίνσκι και Βέρντε και έχοντας απέναντί της μια κρητική ομάδα που έπαιξε με πέντε αμυντικούς, το σύνολο του Καρέρα δεν δυσκολεύτηκε να επιβάλλει τον ρυθμό του μόλις από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Μάλιστα, η Ένωση όχι απλά «καθάρισε» το παιχνίδι μόλις από το πρώτο ημίχρονο αλλά το πέτυχε και στο ρελαντί, χωρίς καν να αγχωθεί στο παραμικρό. Το γκολ του Ολιβέιρα στο 19′, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Γουόλι, τον κρέμασε και άνοιξε το σκορ, απλοποίησε τα πράγματα στο άδειο το ΟΑΚΑ ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η κοντινή προβολή του Σβάρνα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια έκανε το 2-0 και ουσιαστικά, το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε τυπική σημασία.

Παρά το γεγονός ότι στην επανάληψη η ΑΕΚ έδωσε χώρο στον ΟΦΗ κατάφερε να μην απειληθεί ούτε στο ελάχιστο. Ίσα-ίσα: η ομάδα του Καρέρα εκμεταλλεύτηκε άψογα τους κενούς χώρους που άφησε ο αντίπαλός της καθώς έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο, οι ποδοσφαιριστές της βγήκαν τρεις φορές τετ-α-τετ (μια ο Αραούχο, μια ο Παουλίνιο και μια ο Βέρντε) με τον Γουόλι να κάνει ισάριθμες, σωτήριες επεμβάσεις και γενικά, έδειχνε πως αν μέσα στην χαλαρότητα της επανάληψης προκύψει και κάποιο τρίτο γκολ, θα είναι και αυτό «κιτρινόμαυρο».

Το παιχνίδι μπήκε στα τελευταία λεπτά με την ΑΕΚ να εντείνει την πίεσή της και τους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ να περιμένουν απλά το τελευταίο σφύριγμα, τελικά αυτό ήρθε χωρίς να αλλάξει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου και ήταν το 2-0 που έστειλε την Ένωση στο +4 από τον ΠΑΟΚ.