Αθλητικά

Αυλαία στη Σούπερ Λίγκα

Ολοκληρώνεται σήμερα η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας και ουσιαστικά το μόνο που απομένει να μάθουμε είναι ποια ομάδα θα καταλάβει την έκτη θέση της βαθμολογίας. Μία θέση που εφόσον δεν πάρει άδεια ο Πανιώνιος θα οδηγήσει στα πλέι οφ, εκεί όπου ήδη βρίσκονται οι ΑΕΚ, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ μάλιστα μετά τη μείωση της ποινής του (από -5, τιμωρήθηκε με -3), εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή του στα πλέι οφ.

Σε ότι αφορά λοιπόν τη μάχη για την έκτη θέση, ο ΠΑΣ Γιάννινα κρατάει την τύχη στα χέρια του, καθώς με νίκη στην Ξάνθη δεν τον απασχολεί τι θα γίνει στα άλλα ματς. Η ομάδα της Ηπείρου είναι ισόβαθμη με τον Ατρόμητο, όπου όμως εκκρεμεί η τελεσίδικη απόφαση για την αφαίρεση 3 βαθμών από τους Περιστεριώτες.

Ένα βαθμό πίσω από τον ΠΑΣ Γιάννινα βρίσκεται ο Πλατανιάς που υποδέχεται τον ΠΑΟΚ και ο Αστέρας Τρίπολης που φιλοξενεί τη Βέροια.

Από κει και πέρα, η ΑΕΚ θέλει τη νίκη στη Λειβαδιά για να τερματίσει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Πανθρακικό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αναμετρήσεων της τελευταίας αγωνιστικής έχει ως εξής:

 

19.00: Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Καμπούρης (Εύβοιας)

4ος: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)

 

19.00: Αστέρας Τρίπολης-Βέροια

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Λάμπρου (Ανατολικής Αττικής)

4ος: Κουλούδης (Λέσβου)

 

19.00: Ηρακλής-Παναιτωλικός

Διαιτητής: Τίκας (Καρδίτσας)

Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Δίπλαρης (Καρδίτσας)

4ος: Τζήλος (Λάρισας)

 

19.00: Λεβαδειακός-ΑΕΚ

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)

Βοηθοί: Δουδούμης (Φθιώτιδας), Καλφάκης (Χανίων)

4ος: Φουκάκης (Ηρακλείου)

 

19.00: Ολυμπιακός-Καλλονή

Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών)

Βοηθοί: Κουρομπίλια (Δυτικής Αττικής), Κασσαβέτης (Αιτωλοακαρνανίας)

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

 

19.00: Παναθηναϊκός-Πανθρακικός

Διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας), Κουράκης (Ηρακλείου)

4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

 

19.00: Πανιώνιος-Ατρόμητος

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Καλφόγλου (Θεσπρωτίας)

4ος: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

 

19.00: Πλατανιάς-ΠΑΟΚ

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)

Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Τσολάκης (Αθηνών)

4ος: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

 

BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 29 76-16 82
2 A.E.K. 29 43-18 57
3 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 29 46-25 52
4 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 29 33-26 44
5 Π.Α.Ο.Κ. 29 45-32 44
6 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 29 35-40 39
7 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. 29 25-31 39
8 ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 29 32-30 38
9 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. 29 29-29 38
10 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 29 30-46 34
11 ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 29 24-36 34
12 ΑΕΠ ΗΡΑΚΛΗΣ 29 24-32 34
13 SKODA ΞΑΝΘΗ 29 27-31 33
14 ΒΕΡΟΙΑ 29 18-31 27
15 ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 29 17-52 17
16 ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 29 19-48 16