Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 20:53

Super League: Μεγάλο διπλό της ΑΕΚ (1-2) με φοβερή ανατροπή στο Καραϊσκάκη

Tο μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε σε θρίλερ με την ΑΕΚ να κερδίζει 2-1 τον Ολυμπιακό μέσα στο Καραϊσκάκη με μεγάλη ανατροπή, για την 20η αγωνιστική της Super League.

Ο Ολυμπιακός στο 81′ προηγήθηκε με τον Ανσαριφάρντ και πίστεψε ότι ήταν κοντά στην νίκη, αλλά στο 87′ και στο 94′ η Ενωση με τον Τσιγκρίνσκι και τον Γιακουμάκη το… γύρισε και πανηγύρισε τη 2η φετινή νίκη του επί της ομάδας του Πειραιά.

Με 10 παίκτες τελείωσε το ματς ο Ολυμπιακός, λόγω αποβολής του Μποτία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πλέον, η ΑΕΚ με αυτό το αποτέλεσμα είναι στο -2 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, ενώ ο ΟΣΦΠ έπεσε τρίτος και στο -4 από την κορυφή.

Αμέσως μετά το τέλος του ματς οπαδοί του ΟΣΦΠ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για επεισόδια (πέταξαν φωτοβολίδες) και τα ΜΑΤ πήγαν να προστατεύσουν τους παίκτες της ΑΕΚ.

Η διοίκηση της ΠΑΕ Ολυμπιακός μετά το τέλος του αγώνα εξέφρασε παράπονα για την διαιτησία του Παπαπέτρου, για ένα πέναλτι στο α’ ημίχρονο και για φάουλ στο 1-2 του Γιακουμάκη.

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ελαμπντελαουϊ, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ (71′ Ταχτσίδης), Οφό (59′ Ανσαριφάρντ), Πάρντο (79′ Μάριν), Φορτούνης, Μιραλάς.ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες, Κονέ (72′ Γαλανόπουλος), Μπακασέτας (85′ Γιακουμάκης), Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο (62′ Λιβάγια).