Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024 18:11

Πανηγυρική πρόκριση στους “8” για Μπαγερν και Ρεάλ

Μετά το 5-1 της Γερμανίας, η Μπάγερν Μονάχου… σκότωσε με το ίδιο σκορ (1-5) την Αρσεναλ και στο Λονδίνο και πέρασε στα προημιτελικά του Champions League.

Οι Βαυαροί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Γουόλκτο στο 20′, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο άρχισε το… πάρτι. Στο 55′ ο Κοσιελνί αποβλήθηκε και η Μπάγερν κέρδισε πέναλτι με τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει και ακολούθως ο Ρόμπεν (68′), ο Ντάγκλας (78′) και ο Βιδάλ (80′, 85′) έφτασαν το σκορ σε εντυπωσιακά επίπεδα στο Λονδίνο.

Θρίαμβος της Ρεάλ και στην Ιταλία

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε το 3-1 του πρώτου αγώνα υπέρ της, αλλά το ματς στην Ιταλία με την Νάπολι ξεκίνησε στραβά για αυτήν…

Η ιταλική ομάδα με… φόρα προηγήθηκε με τον Μέρτενς στο 24’ και ήταν καλύτερη στο α’ ημίχρονο, αλλά η βασίλισσα «απάντησε» με τον Σέρχιο Ράμος στον β’ 45λεπτο. Ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός σκόραρε δύο φορές (52’, 57’) με κεφαλιά και… έστειλε την Ρεάλ Μαδρίτης στους «8» του Champions League με τον Μοράτα στο 91′ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-1 στο Σαν Πάολο.