Βραβεύτηκαν οι κορυφαίοι αθλητές-αθλήτριες και ομάδες του Βόλου για το 2017

Μάρτιος 8th, 2018 | by admin
Βραβεύτηκαν οι κορυφαίοι αθλητές-αθλήτριες και ομάδες του Βόλου για το 2017
Αθλητικά
0

Στο κατάμεστο κλειστό θέατρο του Δημοτικού Πολιτιστικού Κέντρου Ν. Ιωνίας ο Δήμος Βόλος και η Διεύθυνση Αθλητισμού του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ βράβευσε τους κορυφαίους αθλητές, αθλήτριες και ομάδες του Βόλου που διακρίθηκαν τη χρονιά που πέρασε.

Στη γιορτή του βολιώτικου αθλητισμού οι καλύτεροι αθλητές του πολεοδομικού συγκροτήματος ήταν εκεί για να τιμηθούν για τις επιδόσεις τους και τις επιτυχίες τους, σε μια εκδήλωση που έχει γίνει θεσμός για τον Βεδώ και πολλά χρόνια. Το χειροκρότημα του κόσμου και ο έπαινος που έπαιρνε κάθε αθλητής και αθλήτρια, ήταν η ηθική ανταμοιβή για την προσπάθεια που καταβάλουν καθημερινά μέσα στους αγωνιστικούς χώρους.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες που βραβεύτηκαν για τις επιτυχίες τους το 2017 ήταν οι εξής:
ΑΘΛΗΤΕΣ ΑµεΑ
Αγαγιώτη Λαµπρινή, Σαρακατσάνη Ευαγγελία, Κοτσιάφτη Αλεξάνδρα (Εθνική μπάσκετ), Τσαούσης Απόστολος, Καρνιαβούρας Γεώργιος, Αγλαϊνη Ειρήνη, Τασιούλης Γεώργιος, Μπαρµπαγεωργόπουλος Δηµήτριος, Συριής Γεώργιος, Χριστοδούλου, Στριµµένου Λαµπρινή, Κλειτσογιάννης Ευθύµιος (Αργοναύτες), Ανεστοπούλου Αθηνά, Μπαλαφούτη Ελένη, Παρίσσης Γεώργιος, Σιάρας Κωνσταντίνος, Αλεξάνογλου Σταµάτης, Μούτσιου Θεοδώρα (Πειρατές).

Ειδική βράβευση
Βασίλης Ηλιόπουλος, Αντώνης Βελαλής (διασώστες).

 

Αθλητές με υψηλές διακρίσεις
Γεωργούδη Μαργαρίτα (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Σχιζοδήµος Γρηγόρης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία) Κοφίδη Βασιλική (ΝΟΒΑ-Συγχρονισµένη Κολύµβηση), Καλανδαρίδης Γιάννης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Κουκουτής Βασίλης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Μπιτζιλαίου Ιωάννα (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Βαρελοπούλου Ειρήνη (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Δεµελή Ευαγγελία (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Κυριαζής Δηµήτρης (ΕΟΣ Βόλου-Χιονοδροµία), Μαραγκός Γεώργιος (ΝΟΒΑ-Κωπηλασία), Καραδέµητρος Δηµήτριος-Παντελεήµων (ΝΟΒΑ-Κωπηλασία), Νόνη Ισµήνη (ΝΟΒΑ-Κωπηλασία),
Μπρουσουβάνα Αικατερίνη (ΝΟΒΑ-Κωπηλασία), Ζωγράφος Δηµήτρης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Καπουρτίδης Δηµήτρης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Βελιάδης Γιώργος (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κολύµβηση), Αγιώτη Έλενα (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Καλανδαρίδη Αναστασία (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Μπαρούτας Βασίλης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία),
Βούλγαρη Λυγερή (ΠΑΟΒ-Πάλη), Γκανάτσιος Δηµήτριος (Νίκη-Υδατοσφαίριση), Λιβογιάννης Κων/νος (ΝΟΒΑ-Τεχνική Κολύµβηση).

Αθλητές με Πανελλήνιες διακρίσεις
Καρπούζας Κωνσταντίνος (Ο.Α. Μαγνησίας-Τένις), Μπασδάνης Διονύσης (ΝΟΒΑ-Κανόε Καγιάκ), Μπασδάνη Εβελίνα (ΝΟΒΑ-Κανόε Καγιάκ), Χαλέμου Σταυρούλα (ΝΟΒΑ-Καταδύσεις), Μήτρου Γρηγόρης (ΝΟΒΑ-Καταδύσες), Λαγάρα Ευαγγελία (ΝΟΒΑ-Καταδύσεις), Φλώρου Έφη (Νίκη-Στίβος), Μεντεκίδη Αναστασία (Νίκη-Κολύμβηση), Χατζηεφραιµίδου Μαρία (Νίκη-Κολύμβηση), Κοντοβάς Γιάννης (Νίκη-Κολύμβηση), Τσαλούχου Χαρά (Νίκη-Κολύμβηση), Γκέκας Λάζαρος (Νίκη-Κολύμβηση), Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα (Νίκη-Κολύμβηση), Μιαρίτης Αλέξανδρος (Νίκη-Κολύμβηση), Τριανταφυλλίδη Μαρίνα (ΝΟΒΑ-Κολύμβηση), Τρύπα Σοφία (Ολυμπιακός-Κολύμβηση), Δεμελής Νίκος (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Αθανασίου Λάµπρος (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Μυρίντζος Χαράλαµπος (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Σάµιος Βασίλης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Γλιάτης Δηµήτρης (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Γιάννου Άσπα (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Τσόγκα Όλγα (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Μιχαήλ Ηλιάνα (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Σαµίου Λίνα (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Βαρελοπούλου Ελένη (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Αραµπατζή Αγγελική (ΟΕΑ/ΝΑΒ-Κωπηλασία), Παρασκευάς Νικόλαος (ΝΟΒΑ-Κωπηλασία), Καραγιάννης Αστέριος (ΝΟΒΑ-Κωπηλασία), Παπανικολοπούλου Ελένη (ΝΟΒΑ-Κωπηλασία), Τσιτσιγιάννη Χαρίκλεια-Μαρία (ΝΟΒΑ-Κωπηλασία), Ζούζουλα Γεωργία (ΝΟΒΑ-Κωπηλασία)
Καραγιαννέλος Παναγιώτης (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Κατσούλη Όλγα (ΣΣΒ-Σκοποβολή),
Μαραγκού Ασηµίνα (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Μαραγκός Γεώργιος (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Βαρελά Κλεοδώρα-Μαρία (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Παπαϊωσήφ Δαµιανός (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Ντάγκας Μάριος (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Λαµπράκη Μαρία (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Πράπα Δήµητρα (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Καρπίδα Έλλη-Ιωάννα (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Αθανασιάδης Ευάγγελος (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Σιούρας Ιωάννης (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Κυπριώτη Ελένη (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Μπαλατσού Μελίτη (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Αϊδαλής Κώστας (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Γεωργιάδου Χριστίνα (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Τηλκερίδης Νικόλαος (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Γιαλαµάς Θεοφάνης (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Σαντάρµης Βασίλης (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Μάνδρος Γεώργιος (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Γκαρέλη Ιωάννα (ΣΣΒ-Σκοποβολή), Παγώνη Ευθαλία (ΝΟΒΑ-Καλλιτεχνική Κολύμβηση), Καράγγελου Ζωή (ΝΟΒΑ-Καλλιτεχνική Κολύμβηση),
Ντόβα Μελίνα (ΝΟΒΑ-Καλλιτεχνική Κολύμβηση), Γρηγορίου Κων/να (ΝΟΒΑ-Καλλιτεχνική Κολύμβηση), Αλεξανδρίδη Αλίκη (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας), Γκοργκολή Ηλιάνα (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας), Γαρυφαλλίδου Ελένη (Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας), Ασβεστάς Δημήτριος (ΕΟΣ-Χιονοδρομία), Τσιόβολου Μαρία-Ελένη (ΕΟΣ-Χιονοδρομία), Παπακρίβος Βασίλειος-Εµµανουήλ (ΕΟΣ-Χιονοδρομία).

 

Κορυφαίοι ερασιτέχνες αθλητές σε ομαδικά αθλήματα
Μπάσκετ: Παπούλιας Παναγιώτης (Νίκη), Ζέρβα Νίκη (Ολυμπιακός).
Ποδόσφαιρο: Μέτσε Νέτι (Νίκη), Δηµητριάδη Βασιλική (Α.Σ. Βόλος 2004).
Βόλεϊ: Σίµος Δηµήτριος (Αργώ), Καλαποδά Μαριάννα (Αργώ).
Υδατοσφαίριση: Γλούµης Δηµήτριος (Νίκη), Τζιάνη Ουρανία (Ο.Υ.Κ.Β.)
Χάντμπολ: Κρατήρας Διονύσης (Κένταυρος Αγριάς).

 

Ομάδες που ανέβηκαν κατηγορία
– Ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ γυναικών για την άνοδο στην Α1. Με την ομάδα αγωνίστηκαν οι: Κυριατζίδου Ευγενία, Παγκαλίδου Παρθένα, Χούτα Βάλια, Ντελή Χαρά, Ταντουρόφσκα Άννα, Σουλτάνη Ραφαέλα, Αγαγιώτου Λαµπρινή, Ζέρβα Νίκη, Ζήτη Ελένη, Κοτσιάφτη Αλεξάνδρα, Δηµητριάδου Κική, Αγκάνη Δανάη, Διαµαντοπούλου Σταµατία, Αρτεµισίου Ιωάννα, Νούλα Κατερίνα, Σαρακατσάνη Ευαγγελία, Ντόβα Χριστίνα, Τότση Ιωάννα, Βογιατζάκη Θώµη.
– Η Νίκη στο μπάσκετ ανδρών για την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Στην οµάδα αγωνίστηκαν οι: Βλίτσιος Στέφανος, Γεωργαντάς Στέλιος, Γιωτόπουλος Βασίλης, Δελιόπουλος Αντώνης, Διγενής Στέφανος, Κοντογιάννης Γιώργος, Μαυροφώτης Νίκος, Μπόγδανος Δηµήτρης, Παπούλιας Παναγιώτης, Τζίνης Γιώργος, Τοκατλίδης Θοδωρής, Τσαβές Στέλιος, Τσώλης Παναγιώτης
– Ο Όμιλος Αντισφαίρισης Μαγνησίας για την άνοδο στην Α’ κατηγορία της γυναικείας ομάδας. Αγωνίστηκαν οι: Αναγνώστου Ευαγγελία, Καρπούζα Σοφία.
– Ο Όμιλος Αντισφαίρισης Μαγνησίας για την άνοδο στην Β’ κατηγορία της ανδρικής ομάδας. Αγωνίστηκαν οι: Δεδούσης Δηµήτριος, Κελαϊδόπουλος Ανδρέας, Παρασχάκης Νικόλαος.
– Ο Α.Σ. Βόλος 2004 για την άνοδό του στην Α’ Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών. Το ρόστερ της ομάδας ήταν το εξής: Χατζηλαζάρου Άσπα, Γουγούση Μαρία, Οικονόµου Φωτεινή, Σταµοπούλου Εβίτα, Δηµητριάδη Βάσω, Σύρµου Φιλίτσα, Γάτσιου Χρύσα, Βέτσικα Χρύσα, Αβντόλι Μαρία, Γρηγοριάδη Δήµητρα, Ανδρέου Ειρήνη, Μιχαλαράκη Γιώτα, Χαρίση Κωνσταντίνα, Τσελίκα Μαριαλένα, Σταυροπούλου Γεωργία, Λεονταρίτη Αριστέα, Καλαµπουκά Μαγδαληνή, Πούλιου Παρασκευή, Κέκου Όλια, Βαϊνοπούλου Κατερίνα, Πάσχου Ισιδώρα, Γεωργολοπούλου Άρτεµις, Κυριάκου Σταυρούλα.